Öntöző rendszerek

Az öntözőrendszerekről általában:

Ma már természetes, hogy lakáson, házon belül vízvezetékrendszer szolgálja ki igényeinket, pedig még 30-40 évvel ezelőtt is sok helyen kútról kellett behordani a vizet, ha főzni, mosni akartunk. Egy mai ember számára ez már annyira elképzelhetetlen, hogy a hétvégi üdülőtelek megvásárlásánál is döntő szempont a vezetékes víz megléte.

A technikai fejlődés eredményeként ma már a kert öntözésére is egyre elérhetőbb áron, optimális megoldással rendelkezünk. Ezért is gondoljuk, hogy egy-két évtizeden belül az öntözőrendszerrel ellátott kert ugyanolyan természetes lesz, mint ma a vízvezeték a házon, lakáson belül.

Társaságunkat 2004. évi tevékenysége alapján a T-MARKT Kft kiemelkedő partnerének minősítette. A rendszergazda időszakonként közvetlenül megkérdezi a vevőket az elvégzett szolgáltatás minőségéről. Erről az itt letölthető dokumentumban, ill. a referenciák alatt olvashatók.

Öntözőrendszerekkel kapcsolatban leggyakrabban felmerülő kérdések:

  1. Mit nyújt Nekem egy kézi vezérlésű vagy egy automata öntözőrendszer?
  2. Hogyan működik egy öntözőrendszer?
  3. Hogyan lehetek egy profi automata rendszer tulajdonosa?
  4. Kell-e tervező? Milyen szempontok alapján válasszak tervezőt?
  5. Milyen szempontok alapján válasszak kivitelezőt?
  6. Mikor szabad kútról működtetnem az öntözőrendszert?
  7. Mennyi idő alatt tudok hozzájutni egy működő rendszerhez?

Válaszok:

1. Mit nyújt Önnek egy kézi vezérlésű, vagy egy automata öntözőrendszer?

Optimalizált öntözést

  • Optimálisan juttatja el a vizet a különböző vízigényű növényekhez.
  • Precíz, és egyenletes öntözést végez (nincs víz-sokk).

Kényelmet és időmegtakarítást

  • Nyáron a napi munkából hazatérve egy egészségesen zöld, üde kert látványa fogadja, és nem kell estig locsolni a kertet, hogy ilyen szép legyen!
  • Az időtakarékosság másképp is megnyilvánul: az elültetett cserjék öntözőrendszer használata mellett 1,5-2 x gyorsabban fejlődnek, ezáltal a kert hamarabb beáll. Mivel a cserjék gyorsabban nőnek, kisebb ültetési méret is elegendő lehet, amivel pénzmegtakarítás érhető el.
  • Nem kell aggódnia a nyaralás alatt sem, hogy kiszárad a kertje. Nem kell nehezen viszonozható szívességet kérni, vagy valakinek fizetni, mert a rendszer – automata vezérlés esetén – a nyaralás ideje alatt is folyamatosan öntözi az Ön kertjét!
  • Nincs gond többé a nyári szárazság idején a nappali időszakra elrendelt vízkorlátozó intézkedésekkel, mert éjszaka is tudunk öntözni.
  • Nagyon egyszerű a kezelése:
    • Kézi szabályozású berendezés esetén csak el kell indítani a rendszert,
    • Automatikus vezérlésnél pedig otthon sem kell lennünk, a rendszer „magától végzi a feladatát”.
  • Könnyen megtanulható a programozás.
  • Az öntöző berendezés nem zavarja a kert használatát (a pázsit fűnyíróval nyírható, a kora délelőtti órákra az öntözővíz beivódik).

Vízdíj megtakarítást

  • Nem lesznek kellemetlen percei, amikor a horribilis vízszámlát tanulmányozva rájön, hogy az éjszakánként ottfelejtett „bólogatós” öntözőfej milyen sokat tud fogyasztani.
  • A „locsolós” öntözésnél nem tudja egzakt módon szabályozni a vízmennyiséget, míg az öntözőrendszerrel mód van arra, hogy csak a szükséges vízmennyiséget juttassuk ki a különböző vízigényű növényekhez.
  • Éjszaka kisebb a párolgási veszteség, így fajlagosan kevesebb vizet használunk.

Végül, de nem utolsósorban az öntözőrendszer növeli ingatlana piaci értékét!

Az pedig már csak ráadás, hogyha játékos kedvünkben vagyunk – a távirányítóval váratlanul is működtethető öntözőrendszerrel – megtréfálhatjuk gyermekeinket, unokáinkat, barátainkat.

2. Hogyan működik egy öntözőrendszer?

Az optimális vízfelhasználás érdekében a kerteket zónákra osztják fel. A zónák működtetését szelepeken keresztül egy vezérlő (programozható számítógép) óramű pontossággal végzi.

A szórófejek és a csepegtető csövek a talajba 20-25 cm mélyen fektetett csővezetéken keresztül kapják a táplálást. A kiemelkedő szórófejek a víznyomás hatására előbújnak a földből az öntözés idejére, majd az öntözés végén egy beépített rugó automatikusan visszahúzza őket.

A szórófejeket különböző típusokban és méretekben gyártják, hogy sokféle funkciót képesek legyenek ellátni, beleértve a kisméretű virágágy-öntözést és a nagyteljesítményű sportpálya-öntözést is.

Az elültetett cserjék öntözését csepegtető gombákkal, csepegtető csővel lehet megoldani. Mivel ezek a csövek a talaj felszínén futnak – bár szerintünk gyönyörűek – amíg a növényzet nem nő össze, fenyőkéreggel, kaviccsal elrejthetők.

Az automatizáltság fokát a vevő határozza meg. Az öntözőrendszer a legalkalmasabb időpontban – rendszerint éjjel – a víznyomástól, a terület nagyságától és a beépített szórófejek típusától függően, 1/2-4 óra alatt öntözi meg a gyepet és a növényeket.

Kívánság szerint esőérzékelőt is beépíthetünk. Az esőérzékelő letiltja az automatika működését, ha elegendő csapadék esett, viszont néhány csepp eső esetén zavartalanul engedi a programozott öntözési ciklus lefolyását.

A rendszer, alkatrészek részletes bemutatását a www.tmarkt.hu lapon találhatja meg.

3. Hogyan lehet Ön egy profi automata rendszer tulajdonosa?

Ma Magyarországon 4-5 profinak tekinthető rendszer termékei kaphatók. A minőségileg hasonló szintet képviselő termékek árai – ha egy teljes rendszer bekerülési költségét tekintjük (beleértve a szerelés és beszabályozás költségét) – közel azonosak.

Értelemszerűen az alacsonyabb műszaki szintet és kevesebb garanciát nyújtó rendszerek olcsóbbak. Egy jó minőségű öntözőrendszer azonban hosszú távon nyújt elégedettséget, míg egy alacsony árszintű, de kevésbé jó minőségű rendszer, rövidebb ideig.

A megbízható rendszereket értékesítő cégek házépítő, kertépítő szaklapokban hirdetik magukat és itt is, valamint Web-lapjukon is feltüntetik az általuk kiképzett viszonteladók elérhetőségét. A viszonteladók általában komplex szolgáltatást végeznek, az öntöző rendszerelemek beszerzésétől kezdve az üzembe helyezésig.

Természetesen Ön közvetlenül is felveheti a kapcsolatot az értékesítő központtal, de idő és költségmegtakarítás szempontjából mindenképpen jobban jár a telepítési helyhez közeli viszonteladóval.

4. Kell-e tervező? Milyen szempontok alapján válasszunk tervezőt?

Vannak, akik úgy gondolják, hogy felesleges különösebben tervezni, csak le kell fektetni néhány méter csövet, rászerelni a szórófejeket és már kész is. De az öntözőrendszer egyedi építmény, amit nem lehet olyan könnyen cserélni, mint egy televíziót vagy autót.

Tervezőre azért van szükség, hogy a műszakilag legmegfelelőbb és leginkább költségkímélő megoldást kidolgozza. A telepítésre korrekt árajánlatot csak műszaki terv alapján lehet készíteni, és a kivitelezéshez is olyan terv kell, amely pontosan mutatja a beépítendő szórófejek típusát, kiosztását, stb.

Vannak kivitelezők, akik a tervezésre nem fektetnek hangsúlyt, mert végzettségüknél fogva nem tudnak „méretezni”, aminek eredménye általában egy rosszul működő rendszer.

A tervezésnél nagyon fontos, hogy pontosan tudjuk, hogy milyen kertet akarunk, hiszen az öntözőrendszert ehhez igazítjuk. Minden későbbi, jelentős módosítás többletkiadást és ismételt „felfordulást” eredményez, tehát mérhető haszna van az alaposan átgondolt – az öntözőrendszer telepítését célszerűen megelőző - kerttervnek is!

5. Milyen szempontok alapján válasszunk kivitelezőt?

Az öntözőrendszer telepítésére megbízható, és később is elérhető kivitelezőt javasolunk. Nem ajánlunk olyan kivitelezőt, akinek csak a telefonszámát ismerjük, nem tudjuk, hol lakik, nem „fellelhető”. Még egy megbízható, garanciát nyújtó rendszerrel is adódhatnak kisebb problémák a működtetés során. Egy öntözőrendszer szerelése egy családi ház belső vízszereléshez hasonlítható, de az automata vezérlő beállítása, a kútról való működtetés vezérlése, az esetenként nem megfelelő minőségű víz következtében felmerülő szivattyúproblémák miatt, annál némileg bonyolultabb.

Mindenképpen tartsuk szem előtt, hogy az öntözőrendszer szerelésnek is - mint minden munkának - megvannak a trükkjei, tapasztalattal, elméleti tudással elkerülhető buktatói. Legyünk bizalmatlanok, ha valaki a lehetséges problémákat, nehézségeket egy legyintéssel elintézi. Nem mindegy például, hogy a kivitelező megfelelően állítja-e be a rendszert, mert még ugyanannyi víz kijuttatásával is más és más eredményt lehet elérni!

Természetesen az Ön számára az a legbiztonságosabb, ha egy már kivitelezett és működő rendszer tulajdonosától kap javaslatot a kivitelezőre vonatkozóan. További lehetőség a már említett web-oldalakon, az egyes viszonteladóknál felsorolt referenciákat megtekinteni, vagy helyi, környékbeli kerttervezőktől javaslatot kérni. Lásd: www.tmarkt.hu

Még ha az előbbi lehetőségek rendelkezésére állnak, akkor is érdemes több kivitelezőtől ajánlatot kérni. Ha kétségei vannak valamely tervező/kivitelező szakmai rátermettségével, megbízhatóságával kapcsolatban; akkor kifejezetten hasznos lehet egy – nem csak árbeli –összehasonlítás.

Az ajánlatok összehasonlításánál a műszaki tartalmat is hasonlítsuk össze; azaz hány méter csövet, hány és milyen típusú, márkájú szórófejet állítottak be az ajánlatba; mennyi a tervezési, szerelési költség. Ez azért fontos, mert a lényegesen olcsóbb ajánlat mögött rendszerint kisebb műszaki tartalom, alacsonyabb műszaki színvonalú termék, kevésbé megbízható szerelési színvonal, hiányzó garanciális szolgáltatás húzódik meg.

Az Ön számára a legoptimálisabb megoldás egy vállalkozót megbízni valamennyi, a kert kialakításához szükséges munkával. Ez esetben Ön elkerüli az időben egymást követő, de különböző kivitelezők egymásra mutogatását, s így végső soron időt és pénzt takarít meg.

6. Mikor működtessük kútról öntözőrendszerünket?

Érthető költségmegtakarítási szándékkal sokan saját ásott, vagy fúrt kútról szeretnék működtetni öntözőrendszerüket. Ezt kizárólag kellő vízhozamot és megfelelő vízminőséget biztosító kút esetén javasoljuk.

Ha kicsi a kút vízhozama, de a vízminőség megfelelő, akkor tárolótartály közbeiktatásával megoldható az öntözés. Ez a tartály az esővíz összegyűjtésére is szolgálhat.

Ha a vízminőség nem megfelelő – azaz homokos vagy szennyezett – akkor tapasztalataink alapján nem javasoljuk a kútról való öntözést.

7. Mennyi idő alatt tud hozzájutni egy működő rendszerhez?

Ha még nincs kész kertterv, akkor a felmérés utáni egyeztetések, a tervezés kettő-hat hetet jelenthetnek. Az egyeztetés lezárása után az árajánlat 2-5 nap alatt készül el, majd ennek elfogadását követően 2-8 héttel később kerülhet sor a telepítés megkezdésére.

A telepítés megkezdése alapvetően két körülménytől függ:

- Nem kész kert esetén a kertépítési munkák befejezésének időpontjától,
- továbbá a választott vállalkozó előre lekötött munkáinak ütemezésétől.

A telepítés időtartama esőmentes időjárás és folyamatos munkavégzés esetén 2-5 nap, a kert nagyságától és a tulajdonos igényétől függően. Meglévő gyep alá történő telepítés ennél egy kicsit hosszabb időt igényel.

Amennyiben csak új füvesítést és öntözőrendszer telepítést kérnek, akkor az öntözőrendszer elkészültét követő, fűmagkiszórástól számítva 3-5 hét után, már üde pázsit látványában gyönyörködhet (A gyep tényleges, intenzív használatával azonban még érdemes egy hónapot – 3-4 nyírást – várni).

Ha már tavasszal szeretne kész öntözőrendszert, akkor érdemes az ezt megelőző őszi-téli hónapokban felvenni a kapcsolatot a tervezővel, kivitelezővel, mivel az alkatrészeket a késő őszi hónapokban esetenként akciósan is be tudjuk szerezni az Ön számára.