A klímavészhelyzet okainak és következményeinek kezelési lehetőségeit taglalja legújabb két cikkem.
Tervezői munkám, kertészkedésem közben szerzett tapasztalataim, a szakmai továbbkézések és beszélgetések lassacskán meggyőztek arról, hogy klímavészhelyzet küszöbén állunk. Nem mondhatom, hogy lelkileg könnyű volt szembesülni a probléma súlyával, hiszen vélhetően az emberiség eddigi legnagyobb próbatétele vár ránk (bevenni a piros kapszulát, mint Neo tette), de most már örülök, hogy megtörtént, hiszen felismerés nélkül nincs cselekvés.
Így hát most, mint tájépítész és anya igyekszem segítséget nyújtani, hogy felkészülhessenek a jelen és a közeljövő kihívásaira, illetve kezelni tudják a kiváltó okokat. A téma rendkívül összetett, a cikk már csak saját korlátaim miatt sem tud teljes körű lenni, az általam vázolt megoldások léptéke, részletezettsége is nagyon különböző, de valahol el kell kezdeni! (Aki nem hisz a klímaváltozásban, annak is érdemes tovább olvasnia, a legtöbb tanács ugyanis pénztárcánkat is kíméli, egészségünket is védi!)
Rengeteg hasznos információhoz, szerkezeti ábrákhoz juthatnak az alábbi, ingyenes kiadványokból, melyek letöltehetők innen: https://www.diszkerteszek.hu/szakmai_anyagok/:
- Vízáteresztő burkolatok (Zöldinfrastruktúra füzetek 1., Bp. 2016.)
- Zöldhomlokzatok (Zöldinfrastruktúra füzetek 2. Bp. 2016.)
- Vízérzékeny tervezés a városi szabadtereken (Zöldinfrastruktúra füzetek 3., Bp. 2018.)
- Belvárosi belső udvarok megújítása (Zöldinfrastruktúra füzetek 5., Bp. 2019.)
Ajánlom:
- a Magyar Kertépítők Országos Szövetségének és a Green City Magyarország „Az élőkert” című közös kiadványát, ahol rengeteg hazai fotóval illusztrálva kaphatunk az egész kertre vonatkozóan hasznos információkat, ötleteket!
- A cikkben felhasznált idézetek – a megjelöltek kivételével – illetve számos adat a Visszafordítható című könyvből (HVG Könyvek, 2019) származnak. Mindenkinek ajánlom ezt a könyvet, hogy megértse, milyen összetett a probléma és a megoldás!
A cikkben felhasznált fotókat, ábrákat a szerző készítette, illetve a Lépték-Terv Tájépítész Iroda által összeállított Zöld Infrastruktúra Füzetekből és a Csemete Kertműhelytől származnak. Köszönet a felhasználás jogáért!